Začíná Mistrovství světa 2019

24.6.2019 Hana Doležalová

Mistrovství světa, které se letos koná v Portugalsku v okolí města Idanha-a-Nova, bylo dnes oficiálně zahájeno.

Co nás čeká, kdo, kdy a kde bude závodit?

Program Mistrovství začíná v pondělí 24.6. modelem (oficiální trénink) k prvnímu závodu v PreO (klasická trať). První „ostrý“ závod proběhne v úterý 25. 6. mezi 10:00 a 14:00 (místního času, v Portugalsku je o hodinu méně, než v ČR). Prostor Modelu i PreO 1 najdeme severozápadně od města Idanha-a-Nova. O prvních držitelích mistrovských titulů ale bude jasno až ve čtvrtek. Na MS se totiž vždy sčítají dva závodní dny. Ve středu se veškeré dění přesune do okolí vesničky Monsante. Ta je mimochodem nazývána „Nejportugalštější vesničkou“ pro svá typická obydlí namačkaná mezi obrovské balvany a středověkou atmosféru. Nás tedy ve středu čeká model pro druhý závodní den, Temp-O a štafety. Čtvrtek 27.6. je opět závodním dnem, mezi 10:00 a 14:00 proběhne PreO 2. Z českého týmu startují v Para: Jana Kosťová, Hana Doležalová, Pavel Dudík. V Open: Tomáš Leštínský, Jiří Kalousek, Pavel Ptáček.

Další program pokračuje v rychlém sledu bez dalších volných dní a modelů. V pátek 28. 6. nás čekají štafety. Složení štafety v kategorii Para je jasné, v Open máme na výběr ze čtyř závodníků a uvidíme, kdo nakonec dostane důvěru pro štafetový závod. V sobotu 29. 6. končí Mistrovství světa závodem v TempO. Dopoledne proběhne kvalifikace, ze které do odpoledního finále postoupí 18 nejlepších závodníků z každého ze dvou rozběhů. Na startu kvalifikace budou tito naši závodníci: Tomáš Leštínský, Pavel Kurfürst, Jiří Kalousek, Pavel Ptáček.

Terén a počasí

Závodníky čeká ve všech závodech otevřený vyprahlý terén s kameny, balvany, srázy a plotnami různých velikostí, sem tam křoví, olivovníky, houštinky. Vzhledem k tomu, že předpověď slibuje převážně slunečné počasí s teplotami těsně pod i vysoko nad 30 stupňů Celsia, budou všechny závody velmi výživné. Udržet stoprocentní koncentraci na trase po dvě hodiny tak bude náročnější než obvykle.

Evropský pohár

Celý český tým už je v Portugalsku od pátku a zúčastnil se několika tréninků a zahřívacích (doslova) závodů v rámci Evropského poháru. V sobotním PreO si vedli výborně v Open Tomáš Leštínský (2. místo), Pavel Kurfürst (7. místo), Pavel Ptáček (13. místo)  a v Para Hana Doležalová (2. místo). Všichni měli plný počet bodů a o pořadí v kategorii tak rozhodovaly velmi těsné rozdíly na časovce.

V nedělním TempO se nejlépe dařilo Pavlovi Ptáčkovi (9. místo).  Celkově byla konkurence (s ohledem na nadcházející MS) pravděpodobně největší v historii – 130 závodníků.

Stránky MS: http://wtoc2019.fpo.pt/

Výsledky Evropského poháru: http://piom.nunopires.name/live/

 


« zpět