Orienťák a činy fair play. Výzva!

24.10.2023 Radan Kamenický Převzato z ČSOS

Orienťák a činy fair play. Výzva!

Přestože náš sport nepatří mezi nejrizikovější sportovní odvětví, čas od času dochází k nepříjemným situacím, které ve výsledku mohou znamenat ohrožení na životě některého ze závodníků. 

Ať už jsou to vosy nebo sršni, pád ze skály, "bouračka" na kole nebo krkolomný pád na lyžích. Vždy, pokud k něčemu takovému dojde, je zvlášť důležitá duchapřítomnost a rychlý zásah všech, kteří se u takového maléru vyskytnou. A považujeme víceméně za samozřejmé, že zachránce tak činí na úkor vlastního výsledku v závodě bez ohledu na jeho důležitost. Příkladem může být Michal Smola a MS štafet v Maďarsku 2009, kdy spolu s dalšími dvěma světovými závodníky přerušili závod – i za cenu ztráty jisté medaile a pomohli zraněnému švédskému soupeři. Michal za to v roce 2010 obdržel hlavní cenu Českého klubu fair play při ČOV. Oceněných cenou fair play je však mezi orienťáky mnohem více, což je pro nás skvělá vizitka.

To, že takové skutky považujeme za „samozřejmost“ ještě neznamená, že bychom si jich neměli vážit a oceňovat je i v rámci ČSOS.

Proto vyzýváme všechny pořadatele a závodníky, kteří v roce 2023 zaznamenali příkladné činy fair play, aby do 31. října 2023 zaslali na sekretariát ČSOS (csos@orientacnisporty.cz) návrhy na ocenění konkrétních osob.

Za Předsednictvo ČSOS Radan Kamenický


« zpět