Změna pravidel (ISCD)

7.8.2016 Libor Forst

Po 12 letech chystá IOF revizi dokumentu ISCD (Popisy kontrol) s jednou velmi podstatnou změnou pro trail-o.

Pro pěšáky to bude znít nepochopitelně banálně, ale popis "ohyb" (11.7) se přesouvá ze sloupce G do sloupce E! Pro trail je to ale zcela zásadní změna, protože to znamená, že je možné popsat ve sloupci C, o který ohyb se jedná, ale hlavně doplnit do sloupce G další upřesňující popis. Takže např. už není nutné, aby u kontroly "ohyb zídky" stál lampion na vrcholu zídky, u kontroly "ohyb potoka" stál uprostřed vody atd. Ale hlavně přestává platit, že jediným místem, kam je možné dát kontrolu na horní hraně skalního srázu, je přesný střed. Pokud se sráz ohýbá, je možné postavit kontrolu s popisem "jižní ohyb srázu, nahoře"!

Pochopitelně není jasné, jak rychle a jakým způsobem zareaguje IOF trail-o komise (zda vydá revizi Směrnice, anebo jen novou Technical note), ale v principu není problém, aby kontroly tohoto typu začali stavitelé používat, jakmile revize ISCD vyjde.

Zajímalo by mě, nakolik mají v této změně prsty trailisté, anebo zda na to přišli sami pěšáci. Já jsem tuto změnu navrhoval v roce 2011 ve Švédsku na školení trail-o adviserů, ale neměl jsem pocit, že by takový osamělý trailový hlas mohl proniknout až do obecneého předpisu platného pro všechny disciplíny. Třeba se blýská na lepší časy a bude možné oživit i další trailové nápady...


« zpět