Zlatá para štafeta na mistrovství světa v trail-o

2.7.2019 Pavel Dudík

Zlatá para štafeta na mistrovství světa v trail-o

Minulý týden se v portugalské Idanha a Nova konalo 16. Mistrovství světa v Trail-o. Mezi výpravami z dvaceti zemí světa se našich sedm representantů určitě neztratilo.

Pořadatelé připravili závody v polootevřených terénech charakteristických množstvím žulových skal a kamenů. I v měřítku map 1:4000 bylo nutno některé pasáže v mapě hodně generalizovat, protože velké skalnaté plochy byly často v mapě jen jako holá skála a tak úkoly v rozpoznání polohy lampionů byly občas jen obtížně řešitelné. Všude vysoká žlutá tráva, o které někdo prohlásil, že je to vlastně neposečené seno, zhoršovala rozhledy.

Závody začaly v disciplíně Pre-o, což je klasické určování lampionů v časovém limitu kolem dvou hodin. Závod sestává ze dvou dnů a výsledky se sčítají. V první den se nejvíce dařilo našim representantům v kategorii para. Pavel Dudík byl první a Jana Kosťová třetí.  Závodníci v Open se dopustili více omylů a to je řadilo až do 3.desítky. Druhý den se bohužel nepodařilo umístění udržet a tak nakonec z toho byly jen dvě velké bedny. Pavel Dudík byl 4. a Jana Kosťová 6. Zvítězil mnohonásobný mistr světa Švéd Ola Jansson před Pavlem Shmatovem z Ruska a Michaelem Johanssonem ze Švédska.

V kategorii open si vítězství potvrdila Pinja Makinen z Finska před Geirem Myhr Øienem z Norska a Krešem Kerestešem ze Slovinska.

V následujícím závodě štafet si však naši para sportovci nenechali vítězství vzít a získali zlaté medaile ve složení Hana Doležalová, Pavel Dudík a Jana Kosťová před štafetami Ukrajiny a Ruska.

V kategorii Open byly dlouho velmi malé rozdíly a naše štafeta se stále tlačila na přední místo. V závěru však i přes velmi úspěšný výsledek posledního člena štafety Tomáše Leštínského z toho bylo jen 7. místo. Zvítězili Finové před Španěly a Brity.

Závěrečná disciplína bylo Tempo, při které rozhoduje čas strávený řešením, však ukázala síly našich representantů. Pavel Kurfürst vyhrál kvalifikaci a Jiří Kalousek v ní byl třetí. Všichni čtyři postoupili do finále.  Pavel Ptáček, který poprvé representoval, v něm skončil pátý a zkušený Tomáš Leštínský šestý. Vyhrála Marit Wiksel ze Švédska před domácí Ines Dominques a Antim Rusanenem z Finska.

Naši representanti si tak odvezli zlatou medaili a 4 umístění na velké bedně. Zařadili se tak co do úspěšnosti na třetí místo mezi státy hned za tradičně úspěšnými Finskem a Švédskem.

 


« zpět