Výsledky MS trochu zaostaly za očekáváním

29.8.2016 Libor Forst

Výsledky MS trochu zaostaly za očekáváním

Česká výprava odjížděla na MS s očekáváním slušného výsledku, podobně jako v r. 2013, kdy mělo MS také českého advisera. Letos se nám ale chyby nevyhnuly a tratě nejlépe sedly domácím a překvapivě i Slovákům.

Největším želízkem v ohni byl úřadující Mistr Evropy P. Kurfürst v disciplíně TempO. Náročné finále mu ale tentokrát nesedlo (stejně jako řadě jiných favoritů) a z vítězství se radoval L. J. Waaler (NOR). Nejlepším Čechem byl J. Kalousek na 19. místě.

Za zmínku stojí, že se na MS poprvé použil záznam odpovědí českým systémem ANT, takže při příchodu závodníků na poslední veřejné stanoviště už diváci věděli, jak si který závodník stojí, a v momentě, kdy vyřkl poslední odpověď, znali i jeho konečný výsledek. Na webu live.woc2016.se je možné si díky ANTovi prohlédnout i záznam odpovědí posledního veřejného stanoviště, na němž jsou vidět i časy, které jednotliví závodníci spotřebovali na konkrétní odpovědi, a nikoli pouze celkový čas.

Klasika měla dvě zcela odlišné tratě. První den probíhal na "slaném ostrově" Saltö, část na jemných skalních tvarech v lese a část na skalnatém pobřeží. V Open se ale nikomu z našich nepovedlo prorazit do čtvrté desítky a v Para se P. Dudík a B. Hůlka dělili o 19. místo. Naději tak živila jen J. Kosťová na 4. místě s nepatrným odstupem od stříbra (6,5 s). Druhý den probíhal v "horském" prostředí v oblasti Tolvmanstegen a trať měla dvě části. První byla relativně lehká, ale na druhé se lámal chleba. Jen poměrně málo závodníků ustálo obě části a nejlépe se to povedlo J. Kalouskovi, jenže ani vítězství v etapě mu nepomohlo k lepšímu umístění než 21. místu. Mistrem světa se stal zaslouženě M. Fredholm (SWE), který jako jediný za oba dny nechyboval. I medailová naděje pro J. Kosťovou žila díky čisté první části dlouho, ale nakonec jí zůstala jen "brambora" a z vítězství se radoval M. Johansson (SWE).

Poslední den měly na MS premiéru štafety a probíhaly ve stejném prostoru. Stavitel zvolil variantu, kdy si závodník sám vybírá, které úlohy bude řešit. Tato metoda přináší do štafet i prvek taktiky a umožňuje to, aby si relativně slabší závodník na prvním nebo druhém úseku mohl vybrat kontroly, na které se "cítí", a přenechat težší kontroly finišmenovi. Tím tato metoda dává větší šance i méně vyrovnaným týmům. A nabídnuté šance se plně chopily ne úplně očekávané týmy - ze zlata se právem radují suverénní Slováci (z nichž bratří Furuczové závodí u nás za oddíl ZAK) a ze stříbra Portugalci, zatímco na domácí zbyla jen brambora za Finskem. Našim úplně nesedla ani klasická ani tempová část a skončili devátí. V kategorii Para to dlouho vypadalo na vytouženou medaili, ale jakmile se objevil výsledek třetího úseku, bylo jasné, že naděje pohasla. J. Kosťová totiž omylem orazila nesprávně dvě správně vyřešené kontroly a dvouminutová penalizace naši štafetu odsunula ze stříbrné pozice na pátou příčku.

MS uzavřelo prázdninový trailový program a tím i srpnový ranking.


« zpět