Výrazná československá stopa v Evropském poháru

12.10.2016 Libor Forst

Letošní ročník Evropského poháru, finišoval závěrečným dvojzávodem Nordic Match v norském Haldenu a československá výprava tam odjížděla s nadějnou pozicí v první desítce.

Po relativně úspěšných vystoupeních na všech závodech poháru (s výjimkou Portugalska, kde jsme nebyli) jsme do Norska odjížděli s mým osmým místem a s druhým místem Jána Furucze (zavodícího u nás za oddíl ZAK, ale ve svěťáku pod domovským oddílem Farmaceut Bratislava). Bylo ale jasné, že zabodovat a udržet či vylepšit pozice bude těžké v silné konkurenci zjm. domácích Norů a skoro domácích Švédů.

Mými soupeři byly především někteří Švédové a Finové, ale hlavně dva domácí borci, bývalý pěšácký mistr světa Sigurd Daehli a (pochopitelně nezávodící) stavitel finále Martin Jullum. Naštěstí jsem druhý den na klasice skončil dvanáctý, což stačilo jak na udržení odstupu před pronásledovateli, tak na přeskočení obou Norů až na pomyslnou velkou bednu.

Ještě napínavější byl boj o čelo. Jano doufal, ze body potřebné k vítězství získá v Tempu (kde má např. letos bronz na ME), ale to mu vůbec nevyšlo podle představ a jeho úhlavní soupeř Erik Stålnacke (SWE) ho čtvrtým místem přeskočil. Před posledním závodem tak přenocoval na čele s dvoubodovým náskokem na Jana. Jenže Jano skvěle zvládl souboj nervů, na poslední klasice udělal ze třiceti kontrol jen jednu chybu, skončil o místo přede mnou (11.), a protože Erikovi se závod vůbec nepovedl, přeskočil ho na celkové první místo o pouhé tři body...!

Celkové výsledky najdete na webu IOF.


« zpět