Úspěšná zkouška na MS 2021

17.9.2019 Magdalena Kurfürstová

V pátek a o víkendu se v Polsku, v okolí Jelenie Góry, konaly závody Evropského poháru a WRE a zároveň Mistrovství Polska.

Vzhledem k lokalitě a pořadatelskému týmu – Orientop Wroclaw, stavitelé Jacek Wieszaczewski a Joanna Puternicka (mapař Tomáš Leštinský), se jednalo o zkoušku na mistrovství světa, které se zde bude za dva roky konat.

V pátek se v prostoru bývalého lomu u Lubiechowe uskutečnil závod štafet, kterého se zúčastnilo úctyhodných 25 štafet. I když štafeta Japonska kvůli pozdnímu příjezdu nestihla start ani dostatek denního světla a terén si pouze prohlédla.

Na poměrně malé ploše bylo umístěných 15 kontrol, zvláštností bylo, že v rámci štafety musela být každá kontrola vyřešena dvěma závodníky. První skupina kontrol byla situována na převážně hliněném svahu s kamennými a porostovými detaily, druhá byla na kompaktnější skále. Tento terén se ukázal být dobrou průpravou pro sobotní tempo. Přední příčky obsadily severské štafety.

Sobotní tempo se uskutečnilo v turisticky oblíbené lokalitě u přehrady Pilchowice. První část zavedla závodníky do prostoru lomu. Jednotlivá stanoviště byla zajímavě umístěna po jeho obvodu tak, že se závodníkům postupně otevíraly nové úhly pohledu na jeho části a závěr byl korunován pohledem na nejvyšší skalnatou část a nabízela směs úloh na čtení terénních objektů, skalních srázů a porostových útvarů. Některé úlohy byly na tempo poměrně "zákeřné" a k dobrému výsledku tak mohly vést i pomalejší časy, při kterých se ovšem závodníci vyvarovali chyb.

Na závěr zavedli pořadatelé závodníky na hráz přehrady, odkud se řešily kontroly umístěné na břehu. Vzhledem k velkým vzdálenostem byl použitý atypický formát map – A4. Výsledky na tomto stanovišti byly ovlivněny nižší hladinou vody, než byla mapovaná a špatnou viditelností, když měla část závodníků břeh ve stínu. Vítězem se tal Peteri Hakkala (FIN), na třetím místě, spolu s Larsem Jakobem Waalerem (NOR), se umístil Pavel Kurfürst.

Pro nedělní PreO vybrali pořadatelé malebné skalnaté údolí s potokem poblíž obce Maciejowiec. Přírodní krásy však byly vyváženy obtížnou sjízdností pro vozíčkáře a ne zcela důstojným shromaždištěm na miniaturní ploše křižovatky. Mapa byla velmi detailní, pro úspěch v závodě byl třeba dobrý zrak a dostatečná preciznost při určování pozice středu kolečka v mapě a rozklíčování terénních detailů. První příčku obsadil Pavel Ptáček, který tak upevnil svou pozici v první desítce Evropského poháru.


« zpět