Sport pro všechny

 
 
Podporuje nás:

Toto je web skupiny Trail-o pod

Český svaz orientačních sportů

Aktuality

22. 07. 13 16:42 Stáří: 275 dní

Rozhovor s první českou mistryní světa v trail-o

Kategorie: Převzato
Autor: Bohuslav Hůlka

Nemohli jsme si nechat ujít příležitost vyzpovídat Janu Kosťovou, čerstvou mistryni světa.

Kolik absolvuješ ročně závodů a jak vypadá Tvá příprava? Co Tě naučilo se správně a rychle rozhodovat ve složitých situacích?

- Těch reálných podle situace, kolik se jich postaví v Čechách. Pak v závislosti na financích a ochotě rodiny tolerovat moje "výlety" jezdím tak 3x ročně do zahraničí, vč. MS nebo ME. Letos bylo závodů v Čechách málo, hodně času jsem strávila přípravou u počítače na trenažéru Libora Forsta a řešením italského TempO kvízu - také online. A pak mi do noty kápli Italové s intenzivním čtyřdenním trailovým podnikem na konci června a Lauri Kontkanen se závodem ve Finsku těsně před vlastním MS - pro mě to byla první zkušenost s terény ve Finsku a díky za ni! 

Správně a rychle řešit situace je mi neskromně řečeno tak nějak dané. Z praxe - nejen té závodní, ale hlavně pracovní - vím, že ve stresu funguji většinou bezchybně (klepu na dřevo..). Nervozita a stres spojený s účastí na podnicích typu MS mi tak naprosto vyhovuje. 


Každoročně míváš na MS vrcholnou formu a nejlepší výkony sezóny.  V čem se liší závod na MS od jiných závodu?

- viz výše. Jiné závody si svým způsobem víc užívám a nehrotím je tolik jako ty vrcholné. Tam cítím maximální odpovědnost a mnohem víc se soustředím. Ve srovnání s domácími závody se mi tam také líp soustředí - naprosto a bezvýhradně se tam dodržuje pravidlo ticha na trati. A až na výjimky se člověk může opřít o velmi dobrou mapu.


Jak se těšíš na další závody? A jaká jsou Tvá očekávání ohledně dalších závodů a zejména roku 2016: MS 2016 (advisor L. Forst) a ME 2016 (v Jeseníku, ČR).

- Těším :-) Mě to v lese baví. Baví mě atmosféra na orienťáckých závodech, potkávání se s lidmi.. A očekávání? Medaile na MS mě potěšila, ale snad i větší radost jsem měla z toho mála chyb, které jsem na trati udělala, protože to byl výsledek srovnatelný se špičkou kategorie Open. Moje očekávání do budoucna se tak váže ani ne tak na medaile, jako spíš na vlastní výsledek závodu ve smyslu chyb, vlastní dobrý pocit ze závodu. Pořád ještě se mi třeba nepodařilo odjet závod bez chyby. První den na MS ve Finsku jsem od toho byla už jen maličký kousek! A ráda bych si v dalších závodech dokázala, že letošní výsledek na MS nebyla jen shoda okolností. Medaile je fajn a mám radost, když si ji domů přivezu, ale mám ještě lepší pocit, když je za tou medailí dobrý výkon.

A jsem zvědavá na ME v Čechách. Bude to extra hodně práce, ale máme tu velmi dobré stavitele a jsem přesvědčená, že postavíme výborné závody, které se budou účastníkům líbit. Jeseníky nabízejí zajímavý terén nejen pro "pěšáky" :-)

Co se MS 2016 týče a "advisorování" Libora Forsta - je to myslím naše dobrá vizitka. Jen to bude náročný rok - není tu zase tolik lidí, kteří by byl schopní a současně ochotní věnovat něuvěřitelné množství času a energie rozvoji této disciplíny, stavění závodů. Jen díky nim zejména my na vozíku získáváme zkušenosti a můžeme se zlepšovat.

Ta moje medaile je vlastně z velké míry jejich :-)


 
 

  Home  Co je trail-o?  Závody  Výsledky  Fotogalerie  Reprezentace  Zkuste si  Fórum  Dokumenty  Odkazy  Kontakty